Makineleşmenin Ülkemize Yararları Nelerdir?

Makineleşme sanayi devrimiyle birlikte dünya genelinde başlayıp, zamanla insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltmıştır. İnsan gücü yerine makine gücünden yaranlanmak, zamandan tasarruf edilmesini, işlerin daha kolay yapılmasını ve ülkelerin daha hızlı büyümesini sağlamıştır.

Türkiye’de makineleşme, tarımla başlayıp sanayi alanlarında da devam etmiştir. Makineleşme ülkemize daha hızlı kalkınma ve büyüme imkanı vermiştir. Makinelerin hayatımıza girmesiyle daha büyük işler daha kısa zamanda yapılarak verimli sonuçlar elde edilmiştir. Fabrikanın insan gücüyle bir yılda yapacağı üretimi, makine gücüyle bir kaç günde yapmak mümkündür.

Tarımda Makineleşmenin Sonuçları

Tarımda makineleşmenin sonuçları, tarım faaliyetleri açısından düşünüldüğünde büyük gelişmeleri içeriyor. Örneğin; insan gücüyle ancak sınırlı alanlar tarım alanı olarak kullanılabiliyordu. Makineleşmeyle birlikte bu alanlar kat kat artarak büyük ölçekli arazilere dönüşmüştür. Başka bir yönüyle tarım yapmak için gereken toprağın sürülmesi, gübreleme ya da sulama işlemlerinin makineler aracılığıyla yapılması, tarım ürünlerinden yüksek verim elde edilmesini sağlar.

Tarım, insanlığın toplu hayata geçişinde büyük rol üstlendi. Taş Devri’nde yaşayan avcı-toplayıcı toplulukların, yerini tarımla uğraşan halklara bırakması, toplumları ve devletleri ortaya çıkardı. Sanayi Devrimi’ne kadar tarım, insanlığın büyük çoğunluğunun temel geçim kaynağıydı. Ancak günümüzde tarımda gözle görülür gelişmeler ve teknolojinin getirdiği etkiler bulunuyor. Özellikle 20. yüzyıl boyunca tarımda önemli değişiklikler yaşandı. Haber-Bosch işlemine göre, amonyum nitratla karıştırılan tezek sayesinde ilk kez yapay gübre elde edildi. Tarımda işgücünü düşüren makineleşmeyle sektördeki işçi sayısı azaldı. Üretimin artmasına karşılık işsizlik de bu oranda arttı.

Makineler sayesinde zamandan tasarruf edilebilir. Kullanım koşullarına göre farklılık gösteren makinalar, insan gücünden yararlanma oranını da düşürür. Kısa zamanda çok iş görme özelliği de böylelikle sağlanır.

Yaşık Makine olarak bu doğrultudaki temel amacımız, üretimini gerçekleştirdiğimiz makinelerle kısa zamanda üretilen ürün ve hizmeti, hızlı şekilde kazanca dönüştürmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz.