Pultrüzyon ve Reçineler

Pultruzyon, cam elyaf takviye malzemesinin, reçineyle birleştirilerek sıcak kalıptan çekilmesiyle oluşturulan üretim teknolojisidir. Sabit kesitli kompozit materyallerin üretiminde kullanılan devamlı bir süreçtir. Cam elyaf keçe ve liflerinin reçineyle ısıtılarak kalıbın içinde polimerize edilmesiyle katı malzeme oluşturulur. Pultruzyon yöntemi, profil, endüstriyel ve elektrik sanayi levha üretimine uygundur.

Pultruzyon üretiminde poliüretan, vinilester, polyester ve epoksi başta olmak üzere birçok reçine kullanılabilir. Yalnız termoset polimerlerle sınırlı olmamakla beraber yakın zamanda pultrüzyon polibütilen terefitalat gibi termoplastik matrislere toz halinde, cam elyaf takviye edilerek başarı sağlanmıştır. Kompozitlerin üretiminde var olan polimer matrisli elyaf pultruzyon teknolojisi, kaynakları az olan fakat enerjiyi verimli kullanan bir üretim sürecidir.

Reçineler

Pultruzyon yönteminde kullanılan reçinelerin %90’ı, pultruzyon polyester ve vinil reçinelerdir. Spesifik performans özellikleri aranan ürünlerin kalıplanmasında epoksi ve son zamanlarda fenolik reçine kullanılmaktadır. Pultruzyon yöntemiyle üretilen ürünlere fenolik reçineler yanmazlık ve düşük duman yayma özellikleri kazandırır. Epoksiler ise yüksek mukavemet, elektriksel özelliklerde yüksek performans ve yüksek ısı dayanıklılığı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz.